Co je to norování
Norování je starý způsob lovu zvířat. Dochází při něm k vykopávání lišek a jezevců z nor, především v období péče o mláďata, a následně k odchytu či usmrcení. Častým modelem je zabití matky a odchyt mláďat, která poté slouží k výcviku loveckých psů.
Otvor nory se zvětší tak, aby byl přístupný pro člověka a aby liška byla zahnána do kouta a neměla kam uniknout, poté se do nory vpouští pes, který zadáví či vytáhne matku, bránící svá mláďata (často včetně nich). Pro obě strany je tato část velmi traumatická, dochází k vážným zraněním a někdy až k usmrcení psa. Po likvidaci matky jsou často ještě slepá liščata vytažena ven a usmrcena, vzhledem k jejich malé velikosti se často místo střelné zbraně používá lopata. Někdy se stane, že myslivci lišku zabijí, ale k liščatům se už neprokopou – ta potom uhynou hlady v noře.
Lovecké zkoušky z norování
V případě odchytu liščat vyrůstají tato divoká zvířata v malé kleci a slouží k výcviku psů, což zákon myslivcům dovoluje.
V ČR jsou v současnosti povoleny zkoušky z tzv. bezkontatkního norování. Při nich jsou využívány lišky, držené pro tento účel v zajetí, což pro divoké zvíře představuje velký stres a utrpení. Před vypuštěním do umělé nory dochází k vydráždění psů odchycenou liškou přes plot, kdy je znehybněna a vystavena dorážení. Poté přichází samotné vpuštění do nory, kdy je liška od psa oddělována perforovanou překážkou, takže nemůže dojít k fyzickému kontaktu, liška je však stresována psem, který ji v noře pronásleduje. Těchto kol absolvuje jedna liška několik.
Zákaz zkoušek z kontaktního norování, tedy takových, kdy dochází k fyzickému kontaktu a zvířata spolu v umělé noře bojují, se obchází jejich vykonáváním na Slovensku, kde jsou povoleny. Ačkoliv není důvod, aby po prokázání daných schopností vykonával pes zkoušku znovu, je téměř pravidlem, že jich má pes za sebou několik, protože je to myslivci považováno soutěž a otázku prestiže.
Kromě toho i u nás dochází k porušování uvedeného zákona a pokud se nejedná o oficiální zkoušky, často je liška v rámci výcviku vystavena přímému kontaktu se psem, který je povzbuzován ke kousání.
Důvody regulace lišek
Jedním z nejčastějších argumentů myslivců k „nutnosti“ regulace lišek je přenos vztekliny a dalších nebezpečných nákaz. Vzteklina se u nás neobjevila od roku 2002 (především díky dlouhodobé plošné vakcinaci lišek) a Česká republika je mezinárodně uznána jako nákazy prostá. Ostatní možné choroby (tasemnice, svrab) nejsou vzhledem ke způsobu přenosu rizikové.
Dalším častým argumentem je, že liška je „škodná“ a likviduje atraktivní lovecké zvěř, jako jsou zajíci či bažanti. Ty liška sice občas skutečně uloví, ovšem velmi zřídka. Stejně tak tvrzení, že loví srnčata, je z větší části nepravdivé – liška by teoreticky dokázala srnče ulovit, nicméně zbytky nalezené v norách jsou zpravidla oběti mechanizovaných senosečí, které liška nalezla již mrtvé. Převážnou část její potravy tvoří drobní hlodavci. Navíc nepohrdne ani mršinami, díky čemuž čistí les i okolí silnic. Jedná se tak o užitečné zvíře, které navíc plní funkci „zdravotní policie“ – loví zejména oslabené jedince a brání přemnožení hlodavců.
Likvidaci lišek požadují i chovatelé drůbeže, kterým se nechce slepice na noc zavírat či jim vybudovat vhodný výběh a kurník, kam by se liška nedostala. Někteří dokonce vyhazují uhynulé kusy za plot a lišku tak v podstatě přikrmují. Dojde-li občas ke ztrátám na drůbeži, většinou si za to chovatelé mohou sami; navíc liška se k občasnému lovu domácí drůbeže uchyluje převážně během krátkého období, kdy pečuje o mláďata.
Důvody regulace lišek norováním
Před rozšířením střelných zbraní se jednalo vedle pastí o jednu z mála možností jak lišku či jezevce ulovit. V současnosti pro takto krutý způsob neexistuje opodstatnění, zvířata jsou vystavována nadměrnému stresu a bojují na život a na smrt často v řádu hodin.
Nejefektivnějším způsobem snižování stavu lišky je lov v době kaňkování – páření – před tím, než vyvedou mladé. Lišku je možno přilákat vábničkou napodobující zvuky její oblíbené kořisti (myš a zraněný zajíc). V ČR je ročně uloveno kolem 70.000 lišek, z toho 10.000 za pomoci norování, nejedná se tedy o jediný ani hlavní způsob lovu.
Jak mohu pomoci?
V současnosti potřebujeme pomoc se sbíráním podpisů. Vytiskněte si podpisové archy petice – zákaz norování a zajistěte veřejné místo ve svém okolí, kde bude možné petici umístit (kavárnu, veterinární ordinaci…). Informujte nás o tom (odkaz na http://zakaznorovani.blogspot.cz) a my zaneseme lokaci do mapy pro ostatní. Sbírejte podpisy mezi svými přáteli či kolegy a informujte je o norování. Petice musí být doručeny do konce října 2016.
(Myslivci aktuálně bojují nejen za zachování norování a podepisují vlastní petice, ale snaží se i o zrušení zákazu kontaktního norování – to ale naštěstí nedovolují zákony EU.)
Větší část textu byla použita z http://zakaznorovani.blogspot.cz/.
Další informace o norování:
www.facebook.com/zakaznorovani
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10782831463-nedej-se-plus/215562248410022-norovani-liscat/titulky